Obvestila

Ni obvestil.

Obvestila so izklopljena . Vklopi.

Kazalo

Predlogi

Ni najdenih zadetkov.


Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

Rezultati iskanja

MMC RTV 365 Radio Televizija mojRTV × Menu

Arhiv

Napovedniki TV oddaj Goljufije s hrano in organizirani kriminal, francoska dokumentarna oddaja

Konjsko meso, označeno kot goveje. Med, razredčen s cenenimi sladkornimi sirupi. Ponarejeno ekstra deviško oljčno olje. Potvarjanje prehrambnih izdelkov je že prava industrija, vredna več milijard dolarjev. Po nekaterih ocenah naj bi bilo kar 10 odstotkov tega, kar pojemo, ponarejenega. V Italiji mafija nadzoruje celotne sektorje živilske industrije. Po vsem svetu dobro organizirane kriminalne mreže sodelujejo pri prodoru v zapletene dobavne verige. Zamenjava ene sestavine z veliko cenejšim nadomestkom ali ponarejanje etiket je za zlikovce relativno varno početje, dobički pa so ogromni. Toda kakšno je tveganje za potrošnika? Kako lahko prepoznamo goljufije s hrano? In kaj je mogoče storiti, da bi to početje ustavili? FOOD FRAUD / Francija / 2021 / Režija: Bénédicte Delfaut

Napovedniki TV oddaj Opus: Vito Žuraj in Matjaž Bogataj

Vito Žuraj spada med najuspešnejše slovenske skladatelje, njegova dela naročajo in izvajajo najuglednejši ansambli, izvajalci sodobne glasbe, po svetu, kot so Newyorški filharmonični orkester, BBC-jev Škotski simfonični orkester, Ensemble Modern iz Frankfurta, ansambel Klangforum z Dunaja, Simfonični orkester Bavarskega radia, njegova skladba je med drugim zazvenela ob odprtju moderne Filharmonije na Labi v Hamburgu. 18. maja bo slovita Berlinska filharmonija v osrednji dvorani krstno izvedla po naročilu napisano simfonično delo Vita Žuraja z naslovom Anemoi. Ob tej pomembni praizvedbi se je avtorica oddaje Darja Korez Korenčan odločila za predstavitev skladatelja. Govoril bo o svojem ustvarjanju, poslušali boste tudi nekaj odlomkov njegovih del. V drugem delu oddaje pa boste spoznali še enega Slovenca, ki je prav tako uspešen v Nemčiji, to je Matjaž Bogataj, vodja drugih violin v enem najstarejših ansamblov na svetu – Simfoničnem orkestru Bavarske opere, ki deluje tako na operno-baletnem kot na koncertnem področju.

Napovedniki TV oddaj Zadružni dom, dokumentarni film

Zadružni domovi so prostori srečevanj godbenikov in gledaliških skupin, so koncertna prizorišča, kinodvorane, razstavni prostori, spremenjeni so v mladinske centre. Pogosto so v njih knjižnice in celo stanovanja. Še vedno v njih srečamo zadružne trgovine ter skoraj obvezno bife ali gostilno. So pomemben del življenja skupnosti na slovenskem podeželju. Veliko jih je nastalo z udarniškim delom po letu 1948, ko so načrtovali gradnjo 523 zadružnih domov v Sloveniji in jih zares zgradili več kot 300. Marsikateri skladno oblikovan vaški, kulturni, prosvetni, sokolski ali zadružni dom pa je iz obdobja med svetovnima vojnama. Zadružništvo poznamo v Sloveniji že 150 let, ponekod po svetu je bolj razširjeno in je dober model za boj manjših skupnosti proti velikim korporacijam. Arhitekta Blaž Babnik Romaniuk in Rastko Pečar ter umetnostni zgodovinarki Martina Malešič in Asta Vrečko so pripravili obsežno raziskavo o zgodovini in stanju zadružnih domov v Sloveniji. Projekt Skupno v skupnosti − sedemdeset let zadružnih domov kot družbene infrastrukture so leta 2021 predstavili na Arhitekturnem bienalu v Benetkah. Tudi po razstavnem projektu so vključeni v razmišljanja o prihodnosti posameznih domov. Predlagajo idejne rešitve in projekte za obnovo, z delavnicami in pogovori poskušajo ubraniti objekte pred rušenjem ali razprodajo. V filmu se približamo dogajanju v teh zanimivih stavbah. Potujemo po slovenskih pokrajinah, prisostvujemo sestankom, predstavam in veselicam ter druženju vseh, od najstarejših, ki se še spominjajo gradnje zadružnih domov, do najmlajših, ki imajo v dvorani plesne tečaje. Predmeja, Zadvor, Povir, Komen, Sovodenj, Žiri, Zadobrova, Dobrova, Cven, Dobrovo, Višnjevik, Hum, Fojana, Cerovo, Savlje, Kleče, Marezige, Krištanci, Bistrica ob Sotli, Kobilje, Bizovik, Branik in Bertoki so posamezne postaje tega filmskega popotovanja. Režiser in scenarist filma je Amir Muratović, direktor fotografije Bernard Perme, montažer Zlatjan Čučkov, avtor glasbe Janez Dovč.

Napovedniki TV oddaj Tarča: Pred volitvami

V Tarči dobre tri tedne pred evropskimi volitvami o ozadjih sestavljanja list, bolj ali manj »zeleni« barvi strank, timskih in netimskih igralcih, ponižanju, žaljenju, pometanju pod preprogo in sesuvanju protikandidatov. Kako boleče bodo lahko volitve za stranke na polovici mandata vlade?

Napovedniki TV oddaj Dnevna soba: Pomežik soncu, pogovorna oddaja

Dnevno sobo tokrat namenjamo tednu dobrodelnosti in akciji Pomežik soncu, ki jo izvaja Zveza prijateljev mladine Slovenije. Mojca Mavec gosti Anito Caruso, ki je bila pred leti pobudnica akcije in Vilija Resnika, ki je s svojimi nastopi že velikokrat razveselil otroke iz socialno ogroženih sredin. Oddaja bo dobrodelna, saj bomo zbirali darove, da bi se lahko čim več otrok udeležilo poletnih počitnic na morju.

Napovedniki TV oddaj Ugriznimo znanost: Urbano zdravje

Več kot polovica svetovnega prebivalstva živi v mestih, do leta 2050 naj bi se ta delež še povečal. Svetlobno onesnaženje, hrup, višja temperatura in onesnažen zrak vplivajo na zdravje meščanov. Raziskave so pokazale, da lahko svetlobno onesnaženje vpliva na razvoj raka, motenj spanja, depresije in debelosti. Preveč hrupa iz okolja pripomore k večji pojavnosti ishemičnih bolezni srca in je krivec za 12 000 prezgodnjih smrti na leto. Kako bi lahko uredili mesta, da bi imela manj negativnih vplivov na prebivalce? Ali lahko življenje v mestu nanje vpliva tudi pozitivno? Še bolj kot s hrupom pa življenje v mestu povezujemo z onesnaženim zrakom, čeprav so zadnje raziskave pokazale, da je tudi zrak na podeželju lahko enako onesnažen. Ali lahko zelenje v našem okolju vpliva na manjšo umrljivost?

Napovedniki TV oddaj Film tedna: Poslastica, francoski film

Zgodovinska drama in romanca. Francija, leto 1789, tik pred francosko revolucijo. Pierre Manceron je nadarjen kuhar, Louise pa njegova varovanka in pomočnica. Oba sta se znašla v okoliščinah, v katerih morata pokazati moč in odločnost, da se rešita odvisnosti od plemiškega sloja. V tistem obdobju je bila gastronomija domena aristokratov. Pravzaprav je bil prestiž plemiške hiše popolnoma odvisen od kakovosti in slovesa njene mize. Nadarjeni in ponosni kuhar Pierre nekega večera svojemu samooklicanemu vojvodi Chamfortskemu pripravi jed, ki ni bila naročena, kar pomeni, da ni bila odobrena. Pierre je poklican na zagovor in pred vsem omizjem plemičev osmešen, pozneje pa tudi odpuščen. Z ranjenim ponosom se skupaj s sinom umakne s posestva in se nastani v okoliški gostilni. Tam ni živahnega prometa, saj so obroki bolj ali manj samo zelenjavne juhe. K sreči se kmalu pojavi skrivnostna Louise, ki mu je pripravljena ponuditi plačilo v zameno za to, da bi jo izučil za kuharico. Po težavnih začetkih se pokaže, da ima tudi sama nekaj dobrih zamisli, in tako skupaj ustanovita prvo francosko restavracijo kot simbol kulinarične ljudske demokracije v nasprotju z okostenelo in izkoriščevalsko plemiško kulinarično kulturo … DELICIOUS / DÉLICIEUX / FRANCIJA, BELGIJA / 2021 Režija: Éric Besnard / Scenarij: Éric Besnard, Nicolas Boukhrief / Igrajo: Grégory Gadebois, Isabelle Carré, Benjamin Lavernhe, Guillaume de Tonquédec, Christian Bouillette, Lorenzo Lefèbvre, Marie-Julie Baup, Laurent Bateau, Manon Combes, Félix Fournier in drugi …

Napovedniki TV oddaj Podjetno naprej: Batis Plus, invalidsko podjetje

Bogdan Babšek je zaradi prirojene spinalne mišične atrofije že od desetega leta na invalidskem vozičku. Ker po končani srednji šoli za elektrotehniko ni dobil zaposlitve v svojem poklicu, se je usmeril v grafično oblikovanje in se posla lotil sam. Bil je prvi invalid v Sloveniji, ki se je s tem, da se je odločil za samostojno podjetniško pot in redno zaposlitev, za vedno odrekel invalidnini, ki bi jo sicer prejemal vse življenje. Njegovo podjetje Batis Plus danes zaposluje sedem delavcev, od tega tri invalide. Vseskozi sledijo trendom na področju tiska in grafike, v novo tehnologijo letno vlagajo okrog osem odstotkov prometa. Podjetje vodi s premišljenimi in poštenimi koraki, pravi; ponosen je, da spadajo med slabih deset odstotkov podjetij z zlato boniteto odličnosti. Kljub težki invalidnosti ves čas uresničuje svoje sanje, ovire pa premaguje s pozitivno energijo in močno voljo. Slednje mu v zadnjem obdobju daje tudi njegova mlada družina – soproga Mojca in 10-mesečna hčerka Nika.

Napovedniki TV oddaj Evropske volitve 2024: Soočenje parlamentarnih strank

Na prvem soočenju pred evropskimi volitvami bodo sodelovali predstavniki slovenskih parlamentarnih strank. Pogovarjali se bodo o ključnih izzivih, s katerimi se Evropska unija spopada danes. Na evropskih volitvah, ki bodo 9. junija, bodo slovenski volivci izvolili 9 evropskih poslancev.

Napovedniki TV oddaj Pričevalci: Jože Jereb

Leta 1930 rojeni Jože Jereb je utrjen mož, ki stanuje v Rovtah. V svojem življenju se ni branil dela in še vedno poprime za orodje. Spada v generacijo tistih, ki so živeli ob nekdanji rapalski meji med Italijo in Kraljevino Jugoslavijo, kjer je cvetelo tihotapstvo. Rojen je bil v Zavratcu pri Rovtah, kjer se tudi začne njegovo pričevanje. Živeli so tik ob meji, Jože se spomni, kako so jugoslovanski graničarji ubili italijanskega vojaka še pred napadom na Jugoslavijo. Njihove kraje sta močno prizadeli vojna in zlasti revolucija. Po okupaciji je najprej nastopilo zatišje, po pojavu partizanov pa so začele padati žrtve, in to med domačini. Jože je bil kot otrok priča ubitemu dekletu, ki je ležalo sredi ceste, ime ji je bilo Frančiška Mravlje. Partizani so jo ubili, ker naj bi se družila z italijanskim vojakom. Partizanski pritisk, ropanje in umori so sprožili nastanek vaške straže. A tisti, ki so se drznili upreti revoluciji, so po vojni plačali strahotno ceno.

Napovedniki TV oddaj Globus: Evropska unija, kam naprej?

V fokusu druge posebne oddaje Globus bodo pričakovanja volivcev glede prihodnjega mandata vodilne bruseljske strukture. Teme, kot so strahovi pred širitvijo in migracijami, razmisleki o evropski (ne)enotnosti in ideje o močnejšem povezovanju dela Evrope, energetika in klimatske spremembe, so tiste, ki bodo usmerjale kampanjo. Reportaže iz Poljske, Finske, Litve, Madžarske, Nizozemske, Italije, in Grčije.

Napovedniki TV oddaj Skrivna trgovina z intimnimi posnetki, britanska dokumentarna oddaja

Ženske se spopadajo z grožnjami in izsiljevanjem neznancev, ki v posebnih skupinah na družbenih omrežjih trgujejo z njihovimi intimnimi fotografijami in videoposnetki, objavljenimi brez njihovega privoljenja. Novinarka BBC-ja je razkrila moškega, ki vodi eno izmed teh spornih skupin, in se pogovorila z ženskami, ki so jim na spletu objavljene intimne fotografije uničile življenje. THE SECRET WORLD OF TRADING NUDES (PANORAMA) / Velika Britanija / 2022 / Režija: Ashni Lakhani, Jonny McDevitt

Napovedniki TV oddaj Biotopi: Stanje narave v Sloveniji, 2. del, izobraževalno-dokumentarni film

Narava ni samo nekaj tam zunaj, za nekoga lepa, za drugega nerazumljiva. Vsi smo del narave, zato je pomembno, da jo ohranjamo v dobrem stanju. V Sloveniji ima varstvo narave dolgo tradicijo. Zavarovanih je približno 14 odstotkov površine države. Imamo en narodni park, tri regijske in 46 krajinskih parkov. To verjetno ni dovolj. Kako še varujemo naravo pri nas in seveda, zakaj, smo raziskali v drugem delu serije Biotopi: Stanje narave v Sloveniji.

Napovedniki TV oddaj Tat, njegova žena in kanu, britanska nadaljevanka

Nadaljevanka je posneta po resničnih dogodkih, ki jih pripoveduje Anne Darwin. Zakonca Anne in John Darwin se spopadata s hudimi finančnimi težavami, za katere je odgovoren John, ki najema kredite in kupuje nepremičnine. Ko se znajdeta v situaciji brez izhoda, se John domisli načina, kako bi se znebila dolgov. V prevaro vključi tudi Anne, ki je v dvomih in prestrašena, a jo John prepriča, da sodeluje. Nekaj let sta v svojem početju uspešna, potem pa pride do težav. THE THIEF, HIS WIFE AND THE CANOE / Velika Britanija / 2021 Scenarij. Writer: Chris Lang Režija: Richard Laxton V glavnih vlogah: Monica Dolan, Eddie Marsan, Mark Stanley, Dominic Applewhite, Carrie Cohen, Ellis Jones, Alice Harding, David Fynn

Napovedniki TV oddaj Osmi dan

V oddaji Osmi dan bomo predstavili edinstveno modno razstavo oblikovalskega dua Viktor in Rolf v münchenskem muzeju Kunsthalle. S kuratorjem Thierryjem Maximom Loriotom smo se med drugim pogovarjali, na kakšen način v muzeje in galerije postaviti dela znamenitih modnih oblikovalcev. Ogledali smo si razstavo enega od najpomembnejših hrvaških striparjev, Danijela Žežlja. V Vodnikovi domačiji so na ogled originali iz risoromana Kot pes. Gre za fragmente kratkih zgodb Franza Kafke, ki jih je Žeželj s črno-belo tehniko spletel v dramatično pripoved o starajočem se umetniku. Obiskali pa smo še nastop bobnarja Omarja Hakima v Vidmu. Gre za glasbenika, ki je v svoji zavidljivi karieri nastopal s številnimi zvezdniki, med katerimi so bili tudi David Bowie, Miles Davis, Sting, Dire Straits in Foo Fighters.

Napovedniki TV oddaj Marcel

Vsak ponedeljek zvečer vas na prvem programu Televizije Slovenija znova vabimo v družbo dolgoletnega voditelja Studia City, Marcela Štefančiča. Vrača se na prepoznavni voditeljski stol, z novo polurno oddajo Marcel, ki bo brezkompromisno in z ostrim pridihom z enim ali več sogovorniki poglobljeno, udarno in analitično načenjala najbolj aktualne in tudi provokativne teme. Gledalci oddaje lahko pričakujejo nepopustljive pogovore, v katerih bodo na drugačen način postavljena vprašanja, ki so nujna za razumevanje zakulisnega dogajanja in analizo družbenih procesov.

Napovedniki TV oddaj Tednik

Spletno izsiljevanje zaradi golih fotografij. Bo tudi to poletje v Slovenski Istri manjkalo pitne vode? Pomežik soncu ZPMS - počitnice za vse otroke!

Stran 1 od 68
Prijavite se na e-novice

Prijavite se na e-novice

Neveljaven email naslov