Obrambni specialist Lu Dort je imel veliko dela s pokrivanjem Dončića, a se je izkazal. Obeta se še izjemen boj v naslednjih dveh tednih. Foto: AP

Luka Dončić je igral vidno načet, večkrat je šepal po parketu. Vseeno je odigral največ minut med vsemi košarkarji. V 41 minutah je zbral 19 točk, 9 podaj in 6 skokov, a imel je zelo slab met (6/19 iz igre, 1/8 za tri), zgrešil je tudi štiri proste mete in izgubil pet žog.

Kyrie Irving je bil najboljši strelec Dallasa z 20 točkami, trikrat je bil natančen izza črte. Center Daniel Gafford se je izkazal s 16 točkami in 11 skoki. Med rezervisti je Josh Green prispeval 11 točk, zadel je tri trojke. Maxi Kleber, ki je na peti tekmi prvega kroga končnice v Los Angelesu zadel pet trojk, ne bo igral v tej seriji zaradi izpaha rame.

Oklahoma ima zelo širok igralski kader, kar se je znova izkazalo. Vsi nosilci so stari 25 let ali manj, povprečna starost moštva pa je 23,9 leta. Tako so najmlajša ekipa v zgodovini lige, ki je bila prva v konferenci.

Sorodna novica Serija Oklahoma – Dallas začinjena z dvobojem kandidatov za MVP-ja

SGA znova odlično vodil ekipo
Shai Gilgeous-Alexander je bil najboljši posameznik prve tekme z 29 točkami, 9 skoki in 9 podajami. S prodori je izsilil številne osebne napake in zadel 11 od 13 prostih metov. Chet Holmgren, ki je bil drugi v glasovanju za novinca leta, je dosegel 19 točk. V drugem polčasu se je razigral Jalen Williams, ki je zbral 18 točk. Aaron Wiggins je zadel tri trojke in odlično vodil igro rezervistov Oklahome.

Oklahoma je dobila skok z 52:39, zbrala je precej več podaj (29:19). Mavericksi so izgubili 15 žog. Tudi proti LA Clippersom so razočarali na prvi tekmi, nato pa dobili drugo tekmo v Los Angelesu. Druga tekma v Paycom Centru v Oklahomi bo v petek ob 3.30.

Številni zgrešeni meti Dončića na prvi tekmi proti Oklahomi
22-letni Chet Holmgren je znova navdušil navijače. Foto: AP

Zelo izenačena uvodna četrtina
Dončić je bil razigran v uvodnih minutah. Hitro je zaposlil Washingtona, ki je zadel izza črte, nato pa je bil še sam dvakrat natančen po koraku nazaj. Ljubljančan je dosegel 8 točk v prvi četrtini, ekipi sta se izmenjevali v vodstvu, po 12 minutah pa je bil izid izenačen (23:23).

Rezervist Wiggins dvignil gostitelje v drugi četrtini
Na začetku druge četrtine je vstopil Wiggins in takoj zadel dve trojki. Dallas je imel manjšo krizo sredi druge četrtine in gostitelji so z osmimi zaporednimi točkami povedli z 38:33. V zadnji minuti pred odmorom so si zagotovili tudi najvišjo prednost v prvem polčasu (60:48). Gafford je z zabijanjem tik pred glavnim odmorom znižal na 62:53.

Irving se je pritoževal pri izkušenemu sodniku Tonyju Brothersu. Foto: AP

Gilgeous-Alexander je bil najboljši strelec prvega dela z 19 točkami, odlično je izsiljeval osebne napake in zadel devet od 11 prostih metov. Dončić je v prvem polčasu zbral 12 točk (4/12 iz igre, 1/5 za tri), 4 podaje in 3 skoke.

Mavericksi so se nevarno približali
Tretjo četrtino so precej bolje odprli Mavericksi. P. J. Washington in Irving sta bila natančna izza črte, obakrat je podal Dončić in prednost Oklahome je skopnela (66:65). Mark Daigneault, ki je bil izbran za trenerja leta, je moral vzeti minuto odmora.

Thunder odgovoril s serijo trojk
Gostitelji so pospešili ritem v napadu, žoga je hitro krožila. Isaiah Joe, Dort in Holmgren so zadeli za tri točke, nato pa je bil dvakrat zapored natančen še Gilgeous-Alexander in Oklahoma je povedla z 88:73. Irving je s trojko prehitel sireno za konec tretje četrtine in s tem vlil malce upanja gostom (89:79).

Dončić, Irving in Dereck Lively so obsedeli na klopi v zadnjih petih minutah. Razočaranje je bilo veliko. Foto: AP

Jalen Williams neustavljiv v zadnji četrtini
Irving je s petimi zaporednimi točkami znižal na 96:87 devet minut pred koncem. Jalen Williams, ki mu met ni stekel v uvodnih treh četrtinah, se je nato razigral. Zadel je dve zaporedni trojki, nato pa z zabijanjem povišal na 104:87.

Gostitelji so z odlično obrambo in hitro igro v napadu popolnoma nadigrali Maverickse, ki v zadnji četrtini niso več dohajali ritma. Wiggins in Cason Wallace sta postavila piko na i imenitnemu strelskemu večeru Oklahome (111:89). Jason Kidd je imel vsega dovolj že pet minut pred koncem. Vzel je minuto odmora in zamenjal celotno prvo peterko.

Dončić: Oklahoma je odlična v obrambi, in to ne bo lahka serija
"V tretji četrtini smo se približali na točko zaostanka, potem pa smo se prehitro sprostili. Na gostovanju lahko zmagamo le s pravim pristopom vseh 48 minut. Moramo se izboljšati do naslednje tekme. Sam moram biti boljši, vsi moramo biti boljši. Oklahoma je odlična ekipa v obrambi, in to ne bo lahka serija. Seveda smo si želeli dobiti že prvo tekmo, a treba je pozabiti na ta poraz in se hitro usmeriti na drugo tekmo," je na novinarski konferenci poudaril Dončić, ki se je razveselil, da sedma sila ni imela veliko vprašanj, in je odgovarjal le dve minuti in pol.

"Izgubili smo preveč žog že v prvem polčasu. Vseeno smo se vrnili v tretji četrtini, preobrat pa nam ni uspel. Nihče še ni dobil serije po prvi tekmi. Čaka nas analiza, vsekakor pa ni bila težava obramba, zadeti bo treba odprte mete," je razmišljal trener Kidd.

"Ne gledamo na statistiko in na mladost. Zanima nas zmagovanje, in na to se osredotočamo. To poskušamo na vsaki tekmi. Tokrat nam je uspelo," je bil nasmejan Gilgeous-Alexander.

Boston gladko odpravil Cleveland na uvodni tekmi
Na uvodni tekmi polfinala Vzhoda je favorizirani Boston odpravil Cleveland s 120:95. Celticsi so tudi brez poškodovanega Kristapsa Porzingisa dobili vse četrtine. Zadeli so 18 trojk in delovali precej bolj sveže proti Cavaliersom, ki so se še v nedeljo mučili na sedmi tekmi uvodnega kroga.

Boston je imel ob odmoru 10 točk naskoka (59:49), na začetku zadnje četrtine pa je z delnim izidom 13:4 povedel s 105:81 po Brownovi trojki.

Jaylen Brown je dosegel 32 točk, Derrick White pa je zadel sedem trojk. Tudi slabši strelski večer glavnega zvezdnika Jaysona Tatuma (18 točk; 7/19 iz igre, 0/5 za tri) ni bil usoden za najboljšo ekipo rednega dela sezone.

"Vse se začne z obrambo, želeli smo tekmece zadržati pod 100 točkami," je dejal Brown

Donovan Mitchell je bil najboljši strelec tekme v TD Gardnu s 33 točkami. Že šesto serijo zapored v končnici je odprl s 30 ali več točkami, To je pred njim uspelo le še Michaelu Jordanu (trikrat), Kobeju Bryantu in Wiltu Chamberlainu.

Močno se je poznalo, da je že četrto tekmo manjkal center Jarrett Allen zaradi poškodbe kolka.

Vzhod, polfinale:
BOSTON (1) – CLEVELAND (4) 1:0
120:95 (40:34, 19:15, 33:28, 28:18)
Brown 32 (12/18 iz igre, 4/6 za tri), White 25 (9/16 iz igre, 7/12 za tri), Tatum 18 (7/19 iz igre, 0/5 za tri) in 11 skokov, Pritchard 16 (4/10 za tri), Holiday 14 (6/14 iz igre, 2/7 za tri), Horford 7 in 8 skokov, Kornet 4 in 10 skokov, Tillman in Queta po 2, Porzingis ni igral; Mitchell 33 (12/25 iz igre, 4/11 za tri), Mobley 17 (8/12 iz igre) in 13 skokov, Garland 14, Okoro 11, Strus 5, Niang, Thompson in LeVert po 4, Morris 3.

Četrtek ob 2.00:
NEW YORK (2) – INDIANA (6) 1:0

Dallas v drugem polčasu popustil

Zahod, polfinale:
OKLAHOMA CITY (1) – DALLAS (5) 1:0
117:95 (23:23, 39:30, 27:26, 28:16)
Gilgeous-Alexander 29 (8/19 iz igre, 2/4 za tri, prosti meti 11/13), 9 skokov in 9 podaj, Holmgren 19 (8/16 iz igre, 2/5 za tri), Jal. Williams 18, Wiggins 16 (3/4 za tri), Jay. Williams 11, Wallace in Dort po 7, Joe 6, Dieng in Giddey po 2; Irving 20 (7/14 iz igre, 3/4 za tri), Dončić 19 (6/19 iz igre, 1/8 za tri, prosti meti 6/10), 9 podaj in 6 skokov v 41 minutah, Gafford 16 (5/12 iz igre) in 11 skokov, Green 11 (3/8 za tri), Washington 10 (2/3 za tri), Jones 7, Exum 5, Lawson 3, Hardaway in Lively po 2.