Foto: Radio Slovenija
Foto: Radio Slovenija

»Prav ujezilo me je, da bodo hkrati z volitvami v Evropski parlament. Ljudje že tako ali tako premalo vedo o Evropski uniji in ta en mesec v petih letih mandata poslancev je tisti, v katerem je res priložnost, da ljudje nekoliko več izvejo, kako se oblikujejo politike Evropske unije, kaj imajo oni od tega, da spoznajo kandidatke in kandidate. Zdaj bomo pa v ta en mesec natlačili še tri državne referendume oziroma tri referendume z izključno slovenskimi temami. In samo ugibamo lahko, kaj se bo v tem mesecu dogajalo, o čem bomo razpravljali,« je po včerajšnji odločitvi državnega zbora, da bodo 9. junija še trije referendumi, v oddaji Ob osmih dejala nekdanja poslanka v Evropskem parlamentu Romana Jordan. Če bo volilna udeležba nekoliko višja, bo tako izključno na račun domačih tem, s tem ne bomo okrepili zanimanja za delovanje Evropske unije, celo zmanjšali ga bomo, je prepričana Jordan.

20 let po vstopu

Minilo je zelo hitro, pravi Jordan. »Še danes me prevevajo občutki kot takrat. Bili so pozitivni in nepozabni. Bili smo vzhičeni in veseli. Zdelo se nam je, da sta se združili prej razdruženi polovici. Bili smo znova povezani.« A verjetno smo pričakovali preveč, danes meni Jordan. Da se nam bosta takoj cedila med in mleko. »Stare države so na nas gledale kot na ogromen notranji trg, nekaj dobrega za njihovo gospodarstvo. Menile so, da se bo pokroviteljski, mentorski odnos nadaljeval, kajti nove članice smo morale dokazati in sprejeti zakonodajo, kot nam jo je narekovala takratna skupnost. Nič od tega se ni zgodilo samo po sebi. Naslednji dan smo se zbudili in nič ni bilo takoj drugače.«

EU kot izgovor za domače probleme

Hkrati z Evropsko unijo se je spreminjala Slovenija in obratno. Vsekakor smo ob vstopu veljali za zvezdo Evrope. Med takratnimi novimi članicami smo bili prvi pri prevzemanju evra, vstopili smo v schengen, prvi smo predsedovali Svetu EU. »Mogoče nam primanjkuje resnosti. Evropsko unijo prepogosto uporabimo za izgovor, ko želimo nekoga pribiti na sramotilni steber, kadar je kaj narobe v domači politiki.«

Pomembno je, kdo je na listi za Evropski parlament

Pred volitvami poslancev v Evropski parlament, v katerem Sloveniji pripada 9 poslanskih mest, Romana Jordan opozarja, da bi morale stranke bistveno bolj premisliti, kako sestavljajo liste kandidatov za poslance. »Zlasti največje stranke, ki so tudi bolj odgovorne za to, bi morale premisliti, katere politike, ki se sprejemajo v Evropski uniji, so pomembne za Slovenijo, in na podlagi tega sestaviti tudi liste kandidatov. Tako bi imeli v odborih Evropskega parlamenta, kjer sprejemajo odločitve, tudi svoje poslanke in poslance.« Kaj nas mora zanimati? Mir, varnost, migracije, podnebne spremembe. Prav je, da si poskušamo zagotoviti avtonomnost na področju energetike, hrane, demografija je velik problem. Raziskave in razvoj, inovacije. »Za vse to so odbori, v katerih bi bilo dobro imeti svojega poslanca ali poslanko. To so ljudje, ki skrbijo ne le za prenos informacij iz Ljubljane v Bruselj oziroma Strasbourg, ampak tudi v obratno smer.«

Evropski parlament ni imun na korupcijo

Korupcijski škandali me zelo žalostijo, je v oddaji Ob osmih dejala Romana Jordan. »Zato je še toliko bolj pomembno, koga sploh izvolimo v Evropski parlament. Lahko rečem, da so plače poslank in poslancev dovolj visoke, da lahko živijo lagodno. S finančnimi sredstvi, ki jim jih daje parlament, lahko primerno oblikujejo svoje time, ki jim pomagajo pri delu. Denar torej ni problem, bolj osebnostne lastnosti, in seveda me to žalosti.«

Pogovor v celoti v novi epizodi oddaje Ob osmih.

Romana Jordan: Jezi me, da bodo referendumi zasenčili evropske volitve