Foto: Srdjan Živulović/BoBo
Foto: Srdjan Živulović/BoBo

Promet s fitofarmacevtskimi sredstvi, za katera ni bila izdana odločba o registraciji ali ustrezno dovoljenje, v Sloveniji podobno kot v drugih državah EU-ja ni dovoljen. V Sloveniji teh sredstev za varstvo in zaščito rastlin tudi ni dovoljeno prodajati za poklicno rabo prek spleta. Vseeno pa uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin v zadnjem času opaža vse več oglaševanja in ponudb prek tujih spletnih portalov. Ti ponujajo celo sredstva, ki niso odobrena v EU-ju, so sporočili.

Fitofarmacevtska sredstva so oblike pesticidov, ki se uporabljajo v kmetijstvu in gozdarstvu za varstvo kmetijskih in drugih rastlin pred škodljivimi organizmi in boleznimi. Če vsebujejo neodobrene aktivne snovi, njihova uporaba pomeni zelo veliko tveganje za zdravje tako uporabnikov kot ljudi na splošno ter ima negativen vpliv na okolje, zlasti vire pitne vode, čebele in druge opraševalce, so opozorili na upravi.

Uporaba neodobrenih fitofarmacevtskih sredstev lahko povzroči tudi veliko gospodarsko škodo, saj je treba pridelke, v katerih so ostanki nedovoljenih fitofarmacevtskih sredstev, v celoti uničiti.

Če je za nakup treba predložiti izkaznico, prodaja prek spleta ni dovoljena

S prometom s fitofarmacevtskimi sredstvi se lahko v Sloveniji ukvarjajo le distributerji, ki imajo dovoljenje Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Tista, za katera je ob nakupu treba predložiti izkaznico o pridobitvi znanj iz fitomedicine, so lahko v prodaji le v specializiranih prodajalnah, njihova prodaja na spletu je prepovedana. Tista, za katera ob nakupu ni treba predložiti izkaznice, pa izjemoma lahko prodajajo tudi v drugih prodajalnah z izključno neživilskim blagom.

Kljub navedeni ureditvi nedovoljena trgovina s fitofarmacevtskimi sredstvi narašča, so zapisali na upravi. Uporabnikom svetujejo, naj jih kupujejo le v pooblaščenih prodajalnah in pri tem zahtevajo račun, jih ne kupujejo prek spleta in tudi ne v drugih državah, če niso pridobili posebnega dovoljenja. Pri nakupu naj preverijo etiketo in rok uporabe, ob sumu na nedovoljena fitofarmacevtska sredstva pa takoj obvestijo upravo za varno hrano oz. fitosanitarnega inšpektorja.